"Zrozumieć psa, to zrozumieć jak pies rozumie nas."

Krzysztof Skorupski, parafraza


Zapraszamy do kontaktu i na nasz profil fb.

WYDARZENIA

2011

15.-16.01.2011. rozpoczęliśmy nowy rok seminarium na temat agresji i rehabilitacji psów agresywnych. Prowadziła je Alexa Capra, która od wielu lat zajmuje się problemami psów agresywnych, a zwłaszcza szkolonych do walk pitbuli (w 2002 r. Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt we Włoszech (ENPA) we współpracy z uniwersytetem w Pizie rozpoczęło projekt rehabilitacji pitbuli, nazwany "Byli wojownicy".

Alexa najpierw pracowała z nimi jako szkoleniowiec, z czasem dołączyła do grona ekspertów przeprowadzających testy behawioralne, a od 2004 r. jest szefem całego projektu.).

Podczas seminarium widać było wielką pracę włożoną przez Włoszkę w zebranie danych, świetną umiejętność obserwacji, wnikliwą analizę uzyskanych informacji i wypływającą z tego ogromną wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą zachowań agresywnych przejawianych przez psy. Wynikiem tego wszystkiego były jasne i zrozumiałe wykłady systematyzujące zjawisko psiej agresji.

13.02.2011. ulicami Poznania przeszła ogromna ilość ludzi i psów biorących udział w Marszu (NIE)milczenia. Akcja ta miała na celu: "uczulić ludzi na krzywdy jakie bezmyślni nastolatkowie i dorośli wyrządzają zwierzętom, pokazać że zwierzęta też czują, cierpią, boją się i kochają." Byliśmy tam i my... Mali i duzi...

5.-6.03.2011. odbyło się seminarium poświęcone energii i motywacji psów. Wykładowca Anders Hallgren (szwedzki psycholog i psi behawiorysta, którego przygoda z psami zaczęła się w latach 60 XX wieku, gdy powstała nowa dziedzina nauki, nowy zawód i nowe metody szkolenia psów - psychologia psów) w brawurowy sposób poprowadził słuchaczy przez meandry psiej psychiki.

Przez dwa dni Szwed niezwykle atrakcyjnie i jasno przekazywał nam swoją ogromną wiedzę na temat czynników wpływających na energię i motywację psa pracującego, sposobów obniżania stresu i agresji u psów, analizy psów pod kątem bólu i równowagi hormonalnej, a na koniec pokazał jeszcze jak zdiagnozować dolegliwości spowodowane problemami z kręgosłupem - tu przydała się Airgead, która ze względu na swoje rozmiary i cierpliwość była świetnym modelem.

Zdjęcia pochodzą ze strony Fundacji Psia Wachta.

2.-3.04.2011. seminarium "Problemy behawioralne u psów: rozpoznawanie, zrozumienie i zapobieganie" prowadzonego przez angielską panią weterynarz i behawiorystkę Amber Batson. Trzeba przyznać, że było to niezwykle obszerne, wypełnione konkretnymi informacjami i najnowszymi danymi naukowymi, perfekcyjnie dopracowane w najdrobniejszych szczegółach wprowadzenie do pracy nad problemowymi zachowaniami psów domowych.

8.05.2011. Turid Rugaas wygłosiła prelekcję na temat "Emocje u psów: klucz do zrozumienia zachowań". Podstawowy wniosek jaki płynie z wykładu to ten, że zwierzęta niewątpliwie mają emocje i umieją je pokazywać. To czy my umiemy je zauważać, to już zupełnie inna sprawa...

29.05.2011. z okazji Dnia Dziecka zorganizowaliśmy w szkole w Tulcach pokaz posłuszeństwa psów i różnych form zabawy z psami, a także bezpieczeństwa podczas kontaktów z psami. Mimo ogromnego upału wszyscy bawili się świetnie, a nam pozostaje mieć nadzieję, że najmłodsi uczestnicy imprezy czegoś się dzięki nam nauczyli...

5.06.2011. w Zbrudzewie pod Śremem odbywał się VII Otwarty Piknik Myśliwski.

Jedną z atrakcji wypełnionego duchem zabawy spotkania był pokaz psów myśliwskich i pokaz posłuszeństwa psów (obydwa zorganizowane przez nasz ośrodek).

Oprócz popisów urody i umiejętności naszych podopiecznych nie zabrakło też wymiaru dydaktycznego - widzowie mogli dowiedzieć się wielu informacji na temat bezpiecznego podejścia do psów.

6.-12.06.2011. kolejna edycja Kursu dla Ogarów i Gończych Polskich za nami.

I znowu tydzień poświęcony ciężkiej, ale niezwykle satysfakcjonującej pracy nad tłumaczeniem myśliwym (i nie tylko) w jaki sposób osiągnąć dobre relacje ze swoimi czworonogami, jak ukierunkować gończe instynkty, jak wypracować posłuszeństwo, by w efekcie mieć świetnych towarzyszy życia i nieodzownych pomocników w kniei.

25.06.2011. przy okazji obchodów Kupałnocki (Nocy Świętojańskiej) w wolsztyńskim Skansenie Budownictwa Ludowego Ania snuła opowieści na temat właściwego wychowania psów, Airgead, Bran i Berdysz popisywały się swoimi umiejętnościami, a wszyscy razem pokazywali gawiedzi co można osiągnąć w pracy z psem.

Oto jakimi słowami organizatorzy opisywali nasze występy:
"Wy nie wiecie, a ja wiem jak rozmawiać trzeba z psem - Jan Brzechwa napisał, a Anna Kursicka wprowadziła w życie. W sobotę 25. czerwca o godz. 12.00 na terenie Skansenu Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski odbędzie się około godzinny pokaz na posłuszeństwo psów. Przykładem będą świecić niespotykane raczej na naszym terenie dwa wilczarze irlandzkie oraz coraz częściej spotykany gończy polski - wyjątkowy gagatek. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy, oczywiście ze swoimi pupilami." http://www.muzea-wolsztyn.com.pl

13.-21.08.2011. kolejny obóz szkoleniowy dla wilczaków i saarlosów w Osiecznej za nami.

Przez ponad tydzień pod okiem Ani silna grupa Słowian (reprezentowana przez Czechów i Polaków) i ich pso-wilków pracowała nad posłuszeństwem, socjalizacją i pracą węchową, czego rezultatem były pomyślnie zaliczone testy psychiczne i ładnie zdane egzaminy PT (PT1 i PT3).

15.-16.10.2011. Amber Batson poprowadziła seminarium dotyczące "Wpływ chorób i stanu fizycznego psa na jego zachowanie" pokazujące jak zmienia się zachowanie czworonogów w zależności od różnych dolegliwości i tłumaczące, że współpraca behawiorysty/szkoleniowca z weterynarzem jest niezwykle przydatna dla obydwu stron, a przede wszystkim korzystna dla psa i jego właściciela.

Amber, która oprócz tego, że zajmuje się weterynarią i poradami behawioralnymi, prowadzi wykłady zarówno dla opiekunów zwierząt, jak i osób profesjonalnie zajmujących się pracą ze zwierzętami, jest obecnie konsultantem WSPA (World Society of Protection of Animals), a jej celem jest przekazywanie aktualnych odkryć i badań w sposób prosty, jasny i zrozumiały.

12.-13.11.2011. kolejna prelekcja Amber Batson. Tym razem nosząca tytuł: "Poskramianie dzikusa. Wyciszanie psa przy pomocy nagród". Jak zwykle wiedza została przekazana niezwykle jasno, z naciskiem na praktyczne wykorzystanie jej w życiu.

2010

05.-09.04.2010 uczestniczyliśmy w seminarium "tropieniowym", podczas którego światowej sławy szkoleniowiec Milan Hoyer uczył nas swojej metody przygotowywania psa do sportowego tropienia.

Milan od ponad 40 lat zajmuje się tropowym szkoleniem psów, ponad 400 razy zdał egzaminy FH1, FH2, IPO FH2 zarówno ze swoimi, jak i z wyuczonymi przez siebie psami innych przewodników; wiele razy startował w różnych zawodach często wygrywając i zawsze będąc w czołówce. Podczas tygodnia ciężkiej, fizycznie wyczerpującej pracy przy deptaniu kręgów (które według Milana są podstawą dobrego tropienia) i wydeptywaniu ścieżek nasz nauczyciel z ogromną cierpliwością i życzliwością tłumaczył nam różne zagadnienia związane z trudną sztuką wykorzystywania psiego nosa, wytrwale pokazywał jak wyciszyć psie emocje przeszkadzające w pracy węchowej i uświadamiał nam, że w tej dziedzinie najważniejsza jest umiejętność spokojnego skupienia się na pracy. Jak każda nauka tropienia metoda Milana wymaga wielkiej cierpliwości, pracowitości i umiejętności powstrzymania się przed zbyt szybkim osiąganiem sukcesu, jak każda nauka tropienia metoda Milana nie przynosi efektów w kilka godzin, jak każda nauka tropienia metoda Milana stanowi sprawdzian silnej woli i samozaparcia osoby uczącej swego czworonoga węchówki i jak żadna (z do tej pory poznanych przez nas) metoda Milana jest w stanie przekonać charta, że sportowa praca nosem nie jest nudna, ale że jest fajną, atrakcyjną dla psa aktywnością.

01.-04.06.2010 w Przechlewku podczas Kursu dla Ogarów i Gończych Polskich, który nastawiony jest na szkolenie doskonałych psów myśliwskich (tropowców i dzikarzy) Ania prowadziła zajęcia z zakresu posłuszeństwa (oprócz tego w ramach kursu psy uczą się tropienia i pracy w dziczej zagrodzie).

Jak co roku uczestnicy dzielili się na starych bywalców, którzy wiele lat temu złapali myśliwskiego bakcyla i na tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze św. Hubertem i, jak co roku, wspaniała atmosfera tej unikalnej na skalę światową imprezy wielu stawiających pierwsze kroki w świecie łowiectwa przekonała, że jest to pasja wciągająca na całe życie.

06.-08.08.2010. byliśmy na seminarium noszącym tytuł: "Język psów - na co dzień i w szkoleniu", które prowadziła Finka Raili Halme.

Ralili od przeszło 30 lat pracuje z psami. Obszarem jej zainteresowania jest praca z psami problematycznymi, redukcja stresu i lęków u psów oraz praca węchowa i wzbogacanie środowiska, w którym żyje pies. Prowadzi na ten temat warsztaty w całej Europie.

Mimo małych różnic "programowych" pomiędzy naszym i organizatorów podejściem do psów Ania i Airgead dowiedziały się podczas szkolenia, że są przykładem wspaniałej harmonii i zrozumienia pomiędzy człowiekiem i psem, że pracują wzorcowo i "jak z książki", oraz, że Ania najlepiej ze wszystkich kursantów przekazuje swemu psu to, czego się uczą.

Uczestnictwo w tym seminarium uświadomiło nam, że nieważna jest nomenklatura; ważne jest to, że robi się coś dobrze, mądrze i z wyczuciem, a efekty są godne pochwały.

13.-21.08.2010 w Osiecznej trwał II Polski Wilczakowy Obóz szkoleniowy, na którym Ania prowadziła zajęcia z posłuszeństwa, intensywnej socjalizacji, pracy węchowej i przygotowania do testów psychicznych. W programie obozu były jeszcze sesje obedience i agility prowadzone przez instruktorkę z Finlandii, niestety z powodów osobistych Finka nie dojechała.

Zarówno dla prowadzącej, jak i dla uczestników zajęć był to niewątpliwie bardzo intensywnie spędzony tydzień, niemniej jednak nawet pod koniec obozu na placu boju stawiali się wszyscy.

Takie podejście zaowocowało wspaniałymi sukcesami na kończących obóz egzaminie PT i Testach Psychicznych: testy pomyślnie przeszły wszystkie podchodzące do nich wilczaki, saarlosy i gościnnie występujący border collie; egzamin PT1 trzy wilczaki i jeden border zdały bardzo ładnie, za to PT2 ADANE Jantarowa Wataha z przewodniczką Elą Wojtko przeszły wręcz śpiewająco. Ciężka praca dała niezwykle satysfakcjonujące efekty.

 

2009

14.-15.03.2009 uczestniczyliśmy w seminarium z Mia Skogster - zawodniczką z Finlandii, która zdobyła największą ilość punktów na MS IPO OB 2008. Sama o sobie mówi, że: "Posłuszeństwo jest moją pasją i chcę osiągnąć w nim perfekcję" i dało się to zauważyć podczas zajęć. W trakcie ciężkiej, bardzo rzetelnej, dwudniowej pracy Mia starała się przekazać nam sposoby pracy z psem prowadzące do jak najlepszych wyników. Czy jej się to udało? Życie pokaże...

05.-07.06.2009 w Gdańsku odbyło się seminarium prowadzone przez Edgara Scherkla Mistrza Świata FCI IPO 2008.Odświeżyliśmy trochę spojrzenie na kwestie szkoleniowe, poznaliśmy kilka nowych sposobów osiągania sukcesu; a teraz.. Czas do pracy...

11.-12.07.2009. braliśmy udział w seminarium "Żywienie psów, a problemy behawioralne" prowadzone przez Sally Askew (honorowego członka stowarzyszenia Pet Dog Trainers of Europe, członka APDT, dyplomowanego praktyka Bowen Technique dla ludzi i psów, oraz członka Guild of Essentials Oils for Animals). Sally Askew oprócz tego, że jest specjalistką żywienia ludzi oraz jednym z niewielu dyplomowanych specjalistów żywienia małych zwierząt, którzy jednocześnie nie są lekarzami weterynarii, okazała się być pełną taktu i życzliwości osobą cierpliwie odpowiadającą na wiele fachowych (i trochę mniej fachowych) pytań.

09.08.2009. uczestniczyliśmy w seminarium "Kryteria oceny w Obedience", które prowadził Rolf Weiffert (aktywny sędzia międzynarodowy SBK (Szwedzkiego Klubu Psa Użytkowego), członek Kristianstads Brukshundklubb (klubu psa użytkowego w Kristianstad), człowiek odpowiedzialny za szkolenie instruktorów, szkoleniowiec z 35 letnim doświadczeniem w pracy z psami).

Rolf bardzo dokładnie i kompetentnie omawiał każde ćwiczenie z międzynarodowego regulaminu, a omówienia ilustrował filmami z Mistrzostw Szwecji, co było doskonałym sposobem na przedstawienie poszczególnych ćwiczeń, wyjaśnienie przyznania określonej liczby punktów i pokazanie kolejnych błędów. W trakcie wykładu doskonale widać było, że prelegentem jest ktoś, kto ma wieloletnie doświadczenie w dziedzinie, którą omawia - możliwość wysłuchania go i przyjęcia jego uwag była świetną nauką.

03.- 04. 10. 2009. mieliśmy możliwość zaprezentowania się na Mistrzostwach Polski Amazonek w Damskim Siodle, które odbywały się w Stadninie Koni Arabskich w Janowie Podlaskim. Towarzysząc Aleksandrze Nowickiej jadącej na ogromnym Hetmanie wywalczyliśmy III miejsce w konkursie Freestyle. Zainscenizowana przez nasz "zespół" scenka pokazywała wyjazd dzielnej amazonki na polowanie ze smyczą chartów. Trzeba przyznać, że zarówno koń, jak i psy spisały się bardzo dobrze...

14.-15. 11. 2009. w Nowym Sączu w Wydziale Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych Straży Pożarnej mieliśmy możliwość poznania instruktorów szkolenia psów i testerów mentalności Szwedzkiego Klubu Psów Użytkowych SBK, którzy prowadzili wykłady z zakresu testów mentalności psów stosowanych przez Szwedzki Klub Psów Użytkowych oraz przedstawili nam bazę danych wyników badań mentalności rasowej i osobniczej stosowany w Szwecji.

Dodatkowo na naszych psach zaprezentowane zostały testy mentalności stosowane przez SBK. Niezwykle rozbudowane i przemyślane zadania testowe wnikliwie pokazały co "siedzi" w danym psie, do czego się nadaje i jaka metoda szkolenia jest w jego przypadku najlepsza.

Oprócz tego bardzo pouczającego szkolenia mogliśmy obserwować pracę psów Straży Pożarnej przygotowywanych (ale też aktywnie pracujących) do służby poszukiwawczej... Aż serce rosło na widok wspaniale współpracujących ze swoimi przewodnikami czworonożnych ratowników.