"Zrozumieć psa, to zrozumieć jak pies rozumie nas."

Krzysztof Skorupski, parafraza


Anna Kursicka - tel.kom. 668 361 225; e-mail:ania@czterylapyszkola.plNaturalnym światem psa (niedostępnym dla nas - ludzi) jest świat zapachów. Współczesne psy, spełniające głównie rolę zwierząt towarzyszących swoim opiekunom, nie mają możliwości realizować się w tej, oczywistej dla gatunku canis familiaris, strefie. Tymczasem badania pokazują, że możliwość zaangażowania psiego nosa do pracy skutecznie rozwija psią inteligencję, uczy samokontroli, skupienia, poprawia psią samoocenę, a poprzez to wpływa na zwiększenie pewności siebie oraz odwagi psa, daje psu poczucie spełnienia i zadowolenia z dobrze wykonanego zadania, a także pozwala rozładować nadmiar energii naszego pupila. Tropienie, a także poszukiwanie na zasadzie detekcji zwiększa porozumienie pomiędzy obydwoma końcami smyczy, ponieważ właściciel musi nauczyć się obserwować reakcje swojego zwierzaka i pojmować sygnały, poprzez które pies informuje opiekuna o tym co się dzieje na śladzie lub podczas przeszukania. Jest to doskonała, wspólna aktywność, zajęcie przynoszące ogromną satysfakcję, radość i dumę z osiągnięć zespołu składającego się z psa i człowieka.

Nos psa jest niezwykle czułym "urządzeniem" potrafiącym wyłapać nawet bardzo delikatne zapachy. Ta wspaniała umiejętność naszych podopiecznych może być wykorzystywana na wiele różnych sposobów - w poważnych zadaniach (np. w pracy ratowniczej, przy wspomaganiu służb celnych, policji, wojska, w pracy myśliwskiej), ale też dla zabawy, po to, by wspólnie realizować plan rozwoju psich (i ludzkich) zdolności.

W zależności od Państwa potrzeb i chęci proponujemy naukę:

I.

- sportu, który w niezwykle ciekawy, atrakcyjny i przyjemny sposób angażuje psi nos do działania,

II.

(użytkowej pracy węchowej) - która jest propozycją dla każdego psa, którego właściciel chciałby korzystać z możliwości węchowych swojego podopiecznego w celu odnajdywania "zagubionych" ludzi i nie tylko ludzi.

III.


- kształtującej umiejętności wymagane od psa w różnych psich sportach,

IV.

- przeznaczonej dla psów ras myśliwskich wykorzystywanych do pracy w łowisku lub biorących udział w konkursach psów myśliwskich.